مانیتور IPS

تعمیر مانیتور LCD - LED در تبریز

مانیتور IPS چیست و چه فایده ای دارد ؟

مانیتور IPS چیست ؟ تولید پنل های ال سی دی با فناوری های مختلفی صورت می گیرد.

۱- فناوری TN ارزانترین

۲- فناوری VA قیمت متوسط: سامسونگ – سونی

۳- فناوری IPS گرانترین: ال جی و بعضی مدل های سونی

ارزانترین پنل در واقع از قدیمی ترین فناوری یعنی TN استفاده می کند و گرانترین پنل از فناوری IPS و مشتقات آن استفاده می کند.

وقتی می خواهید یک مانیتور جدید بخرید، ممکن است تفاوت بین مانیتورهایی که از پنل (TN (Twisted Nematic استفاده می کنند و مانیتورهایی که از پنل جدید‌تر (IPS (In- plane Switching استفاده می کنند را ندانید. 

پنل‌ های IPS نسبت به پنل‌های TN برتری هایی دارند؛ زیرا تصاویر رو با محدوده گسترده‌ تری از رنگ‌ ها و روشنایی بیشتر نمایش می دهند و نسبت به صفحه‌ نمایش‌ های TN، محدوده گسترده‌ تری از زاویه‌ های مشاهده خوب را ارائه می دهند.

در کل تکنولوژی IPS، روش جدیدی برای افزایش کیفیت رنگ و زاویه دید و همچنین سرعت و ثبات پاسخگویی مانیتور ، تدریجاً جایگزین TN شده و کیفیت LCD ها را ارتقا داده است. پنل‌های IPS زاویه دید بسیار بالایی دارند و معمولا با این ویژگی شناخته می شوند.

پنل های IPS نسبت به لمس به اندازه ی صفحه نمایش TN نسبت مقاومت نشان نمی دهند. صفحه‌ نمایش‌ TN تحت فشار، مات و تار می شوند و رنگ آن ها روشن‌ تر می شود به همین دلیل برای صفحات لمسی ایده آل هستند. 

پنل IPS به صورت انحصاری در اختیار شرکت LG می باشد. که سایر برند های دیگر از جمله،SONY ،SAMSUNG ،PHILIPS ،PANASONIC و … در ساخت تلویزیون های خود استفاده می کنند و از شرکت LG خریداری می کنند.

آی پی اس ips

IPS چیست ؟

وقتی می خواهید یک مانیتور جدید خریداری کنید، ممکن است تفاوت بین مانیتورهایی که از پنل (TN (Twisted Nematic استفاده می کنند و مانیتورهایی که از پنل جدیدتر (IPS (In- plane Switching استفاده می کنند را ندانید.

پنل های IPS نسبت به پنل‌ های TN برتری دارند؛ زیرا تصاویر را با محدوده گسترده‌ تری از رنگ‌ ها و روشنایی نمایش می دهند و نسبت به صفحه‌ نمایش‌ های TN، محدوده گسترده‌ تری از زاویه‌ های مشاهده خوب را ارائه می کنند. در ضمن، پنل‌ های IPS به اندازه صفحه‌ نمایش‌ های TN نسبت به لمس مقاومت نشان نمی دهند (صفحه‌ نمایش‌ های TN تحت فشار، مات و تار می شوند و رنگ آن روشن‌ تر می شود) و به همین دلیل برای صفحات لمسی ایده‌ آل هستند.

با اینکه IPS در سال ۱۹۹۶ ابداع شد، این فناوری هنوز استاندارد نیست؛ بنابراین وقتی مدل‌ های مانیتورها را مقایسه می کنید،

ممکن است صفحه‌ نمایش‌ هایی را مشاهده کنید که دارای پنل TN و نسخه‌ های دیگری از IPS مانند Super IPS و IPS Pro می باشند. اکثر این نسخه‌ های IPS نسبت به فناوری IPS بهبود داشته‌ اند.

با همه این حرف‌ ها، به چند دلیل همچنان می توان صفحه‌ نمایش TN را بر صفحه‌ نمایش IPS ترجیح داد. از آن جایی که تولید پنل‌ های TN ارزان‌ قیمت‌ تر است، این نوع مانیتورها ارزان‌ تر هستند. همچنین پنل‌ های TN نسبت به اکثر نسخه‌ های IPS، می توانند سطح روشنایی بیشتری را به دست دهند و نرخ رفرش بسیار سریع‌ تری دارند و به همین دلیل برای برنامه‌ های سه‌ بعدی استریوسکوپیک، بهتر می باشند.

مزایای پنل IPS

 • دارای زاویه دید بالا
 • زمان پاسخ دهی کم
 • حساسیت مربوط به ضربه کم است.
 • کریستال مایع را به صورت افقی نمایش می دهد.
 • قیمتشان به نسبت VA بالاتر است.
 • پراکندگی کمتر نور
 • از لحاظ کنتراست به نسبت VA پایین تر است.
 • مناسب برای محیط های روشن
 • پیچیدگی فناوری استفاده شده و مزایای بیشتر
چه کسی باید این مدل تلویزیون با پنل IPS را بخرد؟

کسانی که اتاق نشیمن بزرگ دارند، و می خواهند از تمام زوایا از تلویزیون استفاده کنند،

معایب مانیتور با پنل IPS

 • مصرف برق بالا نسبت به پنل TN
 • هزینه تولید گران تر نسبت به پنل TN

برای جستجو تایپ کرده و اینتر را بزنید

سبد خرید